5 kroków do bezpieczniejszej żywności


Jako lekarz weterynarii i specjalista ds. higieny zwierząt rzeźnych i produktów pochodzenia zwierzęcego, czuję się zobowiązana, prowadząc ten blog, do edukacji w zakresie bezpieczeństwa żywności.

Zacznijmy od tego, że ZAWSZE JEŚLI CHODZI O ŻYWNOŚĆ MÓWIĄ O SANEPIDZIE, A TAK NAPRAWDĘ... nadzór nad produkcją produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzi Inspekcja Weterynaryjna. Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami:
1) higieny środowiska,
2) higieny pracy w zakładach pracy,
3) higieny radiacyjnej
4) higieny procesów nauczania i wychowania,
5) higieny wypoczynku i rekreacji,
6) zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku,
7)higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne
– w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych. Jeśli chodzi konkretnie o tematykę żywienia, to instytucja ta w zakresie żywienia nadzoruje:
  1. żywność - pochodzenia nie zwierzęcego (zboża, wody, owoce, warzywa itp.)
  2. żywienia - miejsca zbiorowego żywienia (żłobki, przedszkola, szkoły, restauracje itp.)
  3. przedmioty użytku (dotyczy przedmiotów i materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością)
Obie Inspekcje czuwają nad bezpieczeństwem żywności i działają by żaden niebezpieczny środek spożywczy nie został wprowadzony na rynek. Zgodnie z tym przepisem na rynku nie może być niebezpiecznych środków spożywczych, a więc idąc tym tokiem myślenia, żywność kupujemy w sklepie bezpieczną. Więc dalej to Ty jako konsument, masz wpływ na bezpieczeństwo tego co spożywasz.

Przede wszystkim higiena.

Ile razy zdarzyło Ci się pogłaskać psa, kota, a później pomijając mycie rąk zabrać za przygotowanie posiłku?! Nigdy?! To super. Pierwszy krok masz zaliczony, jeśli jednak zdarzyło Ci się to musisz wiedzieć, że w środowisku jest wiele mikroorganizmów, które mogą stać się przyczyną chorób. Bytują one w płynach, wodzie, na ciele zwierząt i ludzi. Dlatego pamiętaj, iż przed każdą czynnością z pożywieniem musisz umyć ręce, a także wszystkie narzędzia (np. deskę, nóż), które wykorzystujesz do ich przygotowania.

Z surowej żywności, szczególnie mięsa i owoców morza, mogą wyciekać “soki”, które mogą zawierać mikroorganizmy. Mikroorganizmy te giną dopiero po obróbce termicznej, dlatego jeżeli nie zapewnisz oddzielenia surowych produktów od gotowych (także tych, które nie potrzebują żadnej obróbki), możesz doprowadzić do ich zanieczyszczenia. Np. jeżeli na jednej desce położymy pieczywo i surowe mięso, to możliwe jest zanieczyszczenie chleba mikroorganizmami z surowego mięsa i nastąpi brak możliwości ich eliminacji poprzez gotowanie, co w konsekwencji powoduje niebezpieczne zanieczyszczenie żywności.

Jak wspomniałam wyżej, niebezpieczne mikroorganizmy giną podczas obróbki termicznej poprzez stosowanie wysokich temperatur, która jest jedną z najskuteczniejszych metod zapewnienia bezpieczeństwa żywności. W naszych warunkach kuchennych, chodzi oczywiście o gotowanie, pieczenie, smażenie. Najważniejsze, aby żywność była dokładnie obrobiona, tj. we wszystkich częściach osiągnęła 70 °C. Dlatego sprawdzaj stan potraw. Unikaj surowych owoców morza, surowego mięsa drobiowego, które wciąż jest czerwone lub którego soki z wnętrza są różowe, ponieważ mogą one zawierać szkodliwe bakterie.

Ugotowane jedzenie trzymane przez kilka godzin w temperaturze pokojowej stanowi kolejne
poważne zagrożenie. Mikroorganizmy mogą namnażać się bardzo szybko, jeśli żywność przechowywana jest w nieodpowiedniej temperaturze. Dotyczy to zarówno warunków chłodniczych, mrożenia jak i temperatury pokojowej. Podczas przechowywania jedzenia w temperaturze poniżej 5°C (np. w lodówkach lub na lodzie) lub na gorąco (w temperaturze
powyżej 60°C), wzrost mikroorganizmów jest zwolniony lub zatrzymany. Dlatego przechowywanie w odpowiednich warunkach jest tak ważne. Dlatego szybko schłodź całą gotową i łatwo psującą się żywność (najlepiej poniżej 5oC). Oprócz tego, pamiętaj, aby nie zostawiać ugotowanego jedzenia w temperaturze pokojowej, dłużej niż dwie godziny. Przed podaniem potraw, zapewnij żeby ich temperatura nie spadła poniżej 60oC. Nie rozmrażaj mrożonych produktów w temperaturze pokojowej, należy to robić powoli w lodówce (można też rozmrażać bezpiecznie w mikrofalówce). Jeśli masz resztki, które chcesz ponownie zjeść pamiętaj: możesz je przechowywać w lodówce maksymalnie 3 dni, a podgrzać tylko raz!

Surowe materiały, w tym woda i lód mogą być zanieczyszczone groźnymi mikroorganizmami lub substancjami chemicznymi. Toksyny mogą tworzyć się w żywności, znajdującej się w uszkodzonych opakowaniach, szczególnie niebezpieczne toksyny występują w przypadku obecności pleśni i w fazie gnicia. Dbanie o dobór surowców i proste środki, takie jak mycie i obieranie, mogą zmniejszyć ryzyko. Dlatego używaj czystej wody z bezpiecznego źródła (aby czuć się pewniej, korzystaj z wody przegotowanej, lub filtrowanej), korzystaj ze świeżych produktów, wybieraj produkty, które przeszły procesy zapewniające bezpieczeństwo (np. pasteryzowane mleko), myj owoce i warzywa (zwłaszcza jeśli jedzone na surowo), wyrzuć i nie korzystaj z produktów po dacie przydatności do spożycia.  

A na koniec informacja. W każdym z kolorowych akapitów są słowa napisane pogrubioną czcionką. To nie przypadek, te hasła to 5 kroków do bezpieczniejszej żywności. Podsumowując:
  1. myj ręce;
  2. oddzielaj surowe produkty od gotowych;
  3. zapewnij właściwą obróbkę termiczną produktów;
  4. przechowuj żywność w odpowiednich warunkach;
  5. wykorzystuj czystą wodę i korzystaj ze świeżych produktów.

Dodatkowo koniecznie obejrzyj sobie film WHO: Five keys to safer food (short version)
Mam nadzieję, że pomogłam.
Buźka P.

Chcesz wiedzieć więcej?! Możesz skorzystać z moich źródeł, dzięki którym stworzyłam ten wpis:
  1. USTAWA z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej
  2. Sekcja 4, art 14, pkt 1 Rozporządzenia (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiające ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołujące Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiające procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności “

Polecam też wpisy z bloga:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mom Vet , Blogger