Nasza droga mlekiem płynąca #1

Moja mała ma już 16 miesięcy i nadal karmimy się piersią. I chcę Ci powiedzieć, że wcale nie zamierzamy przestać, a tu spróbuję przedstawić argumenty między innymi dlaczego.


Przede wszystkim jest to u mnie naturalne, rodzinne. Generalnie w mojej rodzinie kobiety karmią piersią. Moja mama karmiła mnie prawie trzy lata. 
Po drugie są takie mądre instytucje jak Światowa Organizacja Zdrowia, czyli World Health Organization WHO (coś więcej na wiki - klik), które szczególnie zajmują się badaniami zagadnień dotyczących życia i zdrowia ludzi.

Więc czego się dowiedziałam?! Ano. Na podstawie najnowszych badań WHO i UNICEF zalecają:
- wczesną inicjację karmienia piersią, nie później niż w godzinę po porodzie;
- wyłączne karmienie piersią dzieci do 6 miesiąca życia; i
- wprowadzenie żywienia uzupełniającego (pokarm stały), bezpiecznego i odpowiedniego do wieku dziecka, jednak nie wcześniej niż od 6 miesiąca życia, razem z dalszym karmienie piersią do 2 roku życia lub dłużej

Wyłączne karmienie piersią do 6 miesiąca życia ma dużo zalet dla niemowlęcia jak i dla matki. Najważniejszą jest ochrona przeciwko infekcjom żołądkowojelitowym, które są diagnozowane nie tylko w rozwijających się, ale również w rozwiniętych krajach. Wczesna inicjacja karmienia piersią, czyli nie później niż w ciągu godziny od porodu, chroni noworodka przed nabyciem infekcji i znacznie redukuje śmiertelność. Ryzyko śmiertelności z powodu biegunki lub innych infekcji wzrasta szczególnie u niemowląt, które są częściowo karmione piersią, lub nie są karmione wcale.
Mleko z piersi jest również bardzo ważnym źródłem energii i składników odżywczych u dzieci w wieku od 6 do 23 miesięcy. Może zapewnić połowę lub więcej zapotrzebowania energetycznego dziecka pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia, oraz 1/3 zapotrzebowania u dzieci od 12 do 24 miesiąca. Mleko z piersi jest również kluczowym źródłem energii i wartości odżywczych podczas choroby i redukuje śmiertelność pośród dzieci niedożywionych.
Kolejne badania wykazują, że dzieci i młodzież, które były karmione piersią jako niemowlaki są mniej narażone na nadwagę i otyłość. Dodatkowo osiągają lepsze wyniki z testów na inteligencje, oraz są bardziej uważni w szkole. Co skrótem myślowym można określić, że karmienie piersią jest związane z lepszymi dochodami w życiu dorosłym. Prawidłowy rozwój dziecka, spowodowany karmieniem piersią, powoduje redukcję kosztów leczenia, co skutkuje ekonomicznymi zyskami dla indywidualnych rodzin, jak i również zysków na poziomie krajowym.
Dłuższy czas karmienia piersią również przyczynia się do lepszego stanu zdrowia i samopoczucia matek: redukuje ryzyko raka jajników i piersi, pomaga w wydłużeniu przerwy między porodami – wyłącznie karmienie piersią dzieci poniżej 6 miesiąca życia powoduje hormonalny efekt , który często (nie zawsze) indukuje brak menstruacji. Jest to naturalna (choć nie pozbawiona błędu) metoda kontroli urodzeń, zwana Niepłodnością Laktacyjną, czyli Lactation Amenorrhoea Method LAM  (coś więcej - klik).

Do mnie to przemawia. Szczególnie ta inteligencja.... cóż, w końcu ja piłam mleko matki prawie trzy lata, i wszystko jasne. Zachęcam do długiego karmienia piersią. 
Planuję więcej postów w tym temacie, więc zostań ze mną. Zapraszam jak zwykle do komentowania.

Buźka P.
* Literatura:
WHO Media centre - Infant and young child feeding - Fact sheet (updated september 2016)

4 komentarze:

 1. Zgadzam się ze wszystkim ! Mieszkam w Holandii i tu mówią, że 1szy stały pokarm można wprowadzać juz w 16 tym tygodniu życia dziecka i tak też zrobiłam z naszą 2 ką dzieci. Może mogłam poczekać do 6ciu miesięcy. Synka karmiłam tylko 8 i pół miesiąca, bo musiałam ściągać mleko laktatorem i w końcu mi się skończyło. Ale cała ta podwójna praca się opłaciła. Córcia ma teraz 2 lata i 5 miesięcy i .... wciąż ją karmię piersią 1 raz dziennie. Jest to nasz wspólny cudowny moment pełen relaksu i miłości i chcę go co najmiej do jej 3go roku życia przeciągnąć. Jestem cała za karmieniem piersią i przed narodzinami synka nawet robiłam specjalny kurs. To mi bardzo dużo dało. Przykro mi kiedy inne marki idą na łatwiznę i karmią butelką, bo tak łatwiej. Oczywiście, jeśli się inaczej nie da, to to jest inna sytuacja. Dobrze by było jednak by wszystkie kobiety się najpierw doinformowaly i dopiero potem podjęły decyzję w tym temacie. Może wtedy zdecydowałyby inaczej. Mocno pozdrawiam i zapraszam do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuje Ci za ten komentarz. Oczywiście zgadzam się po pierwsze, że kobiety idą na łatwiznę, ale tez po drugie może być to spowodowane bardzo agresywnym marketingiem dla produktów mlekozastępczych (o tym tez planuje post). Badania pokazują że informacja, "pokarm od czwartego miesiąca życia" jest nieprawidłowa, gdyż badania tego nie potwierdzają, robi swoje. Niestety póki jest niezmienione ustawodawstwo, takie wprowadzanie w błąd jest i będzie na porządku dziennym. Może kiedyś to się zmieni. WHO planuje zwiększyć procent matek karmiących piersią na świecie do 2025 roku. Mocno im kibicuję i zamierzam pomóc. Jeszcze raz dzięki za komentarz.
   P.s. mam rodzinę w Holandii, bardzo podoba mi się ten kraj.
   Pozdrawiam P.

   Usuń
 2. Ja swojego synka też karmię już 17 miesiąc:) Co mnie w tym momencie nurtuje najbardziej to kwestia karmienia pierwszego dziecka będąc w drugiej ciąży (12 tydzień) Lekarka wręcz nakrzyczała na mnie że mam natychmiast(?! co świadczy raczej o jej niewiedzy w sprawie laktacji) odstawić od piersi bo nie utrzymam ciąży ;/ I tu mój sprzeciw bo wyniki idealne, brak skurczy plamień lub innych tego typu historii więc właściwie czemu mam synka odstawiać? Poczytałam w internecie i ograniczyłam karmienie do 3 razy dziennie. Lekarce się nie przyznałam że dalej karmie;/ i usłyszałam coś w stylu " no widzi Pani że było to koniecznie teraz maluszek przyrasta idealnie i jest zdrowy ( WTF?! a ciekawe co by wymyśliła jakby wiedziała że dalej starszak przy piersi) Wkurza mnie niemiłosiernie podejście lekarzy do tej kwestii ;/

  Co do marketingu "pseudo mlecznego" polecam książkę "polityka karmienia piersią" chociaż autorka jest skrajnie na "nie" i wydaje mi się bardzo negatywnie nastawiona do mężczyzn :)

  Pozdrawiam ciepło Joanna K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asiu, Gratuluję!!
   Z wszystkich publikacji medycznych, jakie czytałam, nie znalazłam wzmianki o tym, że będąc w drugiej ciąży należy przestać karmić. Wręcz przeciwnie, czytałam o zaletach karmienia w tandemie dzieci w różnym wieku. Co do karmienia dzieci w 17 miesiącu, to faktycznie wskazana jest redukcja karmień z powodu potrzeby wprowadzania jedzenia uzupełniającego, które powinno stanowić po 12 miesiącu życia większą część diety dziecka. Niestety polska służba zdrowia pozostawia wiele do życzenia w tym temacie, mam na myśli podawanie butli na oddziale, które jest niedozwolone w świetle polskiego rozporządzenia (ale o tym też napiszę). Pozycja "polityka karmienia piersią" jest na liście moich must read na czele. Także na pewno zajrzę. Dzięki za komentarz :*

   Usuń

Copyright © 2014 Mom Vet , Blogger