Zawsze jeśli chodzi o żywność mówią o sanepidzie, a tak naprawdę...


Miałam przygotowany piękny, długi post o zadaniach Inspekcji Weterynaryjnej. Niestety, złośliwość rzeczy martwych i cały post szlag trafił. Więc, napiszę jeszcze raz. Ale teraz bez regułek, po mojemu.
Postaram się wyjaśnić to jak najbardziej przejrzyście.
Jeśli chodzi o Inspekcję Weterynaryjną, to mało, kto zdaje sobie sprawę, że jest to organ, który w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo żywności. Generalnie kontrola tego typu wszystkim kojarzy się z Państwową Inspekcją Sanitarną (potocznie SANEPID).
Inspekcja Weterynaryjna podlega pod Ministerstwo Rolnictwa. Jest administracją rządową oraz służbą cywilną. Poniżej przedstawiam uproszczony schemat organizacyjny Inspekcji.


Jeśli chodzi o Inspekcję, to różnie jest to podzielone, ale zazwyczaj mamy następujące działy:
1. Komórka chorób zakaźnych – potoczne nazywana „zakaźne”. Jest to dział, zajmujący się żywymi zwierzętami. Zaczynając od piesków, kotków (m.in. kontrola szczepień, schronisk), przez zwierzęta gospodarskie (m.in. badanie i dopuszczanie do uboju), do papużek i innych zwierząt egzotycznych. I wiele, wiele tematów z tym związanych.

2. Komórka bezpieczeństwa pasz i ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego – potocznie „pasze i upz”. Tutaj inspektorzy badają i sprawdzają pokarm dla zwierząt. Ich bezpieczeństwo dla zwierząt, jak i w późniejszym czasie dla ludzi. Sprawdzanie wytwórni produkujących pasze i karmy. Kiedy mówimy o odpadach, to następuję kontrola wszystkich produktów, które powstają, jako odpad, po produkcji żywności. Od padłego drobiu w kurnikach zaczynając, po gotowe produkty spożywcze, nie nadające się do spożycia przez ludzi

3. Komórka bezpieczeństwa żywności – potocznie „higiena”. Ta komórka zajmuję się kontrolą, produkcji, dystrybucji produktów pochodzenia zwierzęcego. Kontrola dotyczy produktów, powstających w produkcji pierwotnej, czyli w samym gospodarstwie, czyli np. jaja (one są od razu gotowe do spożycia), poprzez zakłady mleczarskie, rzeźnie oraz chłodnie, w których przechowywane są produkty. Koniec, a początek kompetencji Sanepidu jest np. w sklepach, restauracjach.

4. Na poziome Wojewódzkim jest także, komórka nadzoru farmaceutycznego, który kontroluje obrót i używanie środków farmaceutycznych. Stosowanych w leczeniu zwierząt domowych i gospodarskich.

Planuję cykl z takimi postami. Mam nadzieję, że kogoś zainteresuje.
Dokładne informacje o zadaniach i obowiązkach Inspekcji Weterynaryjnej tutaj.

*zdjęcie w nagłówku pochodzi z oficjalnej strony Głównego Inspektoratu Weterynarii (tutaj)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mom Vet , Blogger