Wyłącznik płaczu dziecka, czyli metoda 5S
Moja córcia ma w tej chwili skończone 4 miesiące. Ostatnimi czasy zrobiła się marudna, wrażliwa, po prostu nadpobudliwa. Myślę sobie, o co chodzi?! Nawet, któregoś dnia miała taką histerię, że nie mogłam sobie z nią poradzić. Z ratunkiem przyszła metoda 5 S, która w naszym przypadku jest niezawodna! A co się
okazało?! Córcia ma dolną lewą jedynkę. Rośnie mi to dziecię niesamowicie szybko. No, ale ja nie o tym. Przedstawię w tym poście metodę włączenia odruchu uspokojenia wg Harvey’a Karp’a.
Należy pamiętać, że uspokajanie dziecka przypomina taniec, a wszystkie "S" należy wykonywać płynnie z energią, zmniejszając intensywność dopiero, kiedy maluch zacznie cichnąć. Każde „S” należy wykonać w określony sposób i wszystkie! Inaczej nie ma sensu. Nie zadziała.
Pierwsze „S” – spowijanie
Chodzi o to by skrępować ruchy rączek niemowlaka. Nasze dzieciaczki sprawiają wtedy wrażenie, że jest im ciasno i że koniecznie chcą wyciągnąć rączki i że robimy im krzywdę, bo ich krępujemy, a nikt z nas nie lubi być krępowany. Tylko czy tak jest naprawdę?! No raczej nie, bo jeśli przyjrzymy się naszym dzieciom to do 3 miesiąca, one nawet nie wiedzą, po co mają te rączki. Machają nimi na oślep, biją się po twarzyczkach i dookoła. One naprawdę nie czują się skrępowane. Także, spróbować warto. Nic nie stracicie, a jeśli nie odniesie skutku to zrezygnujecie i już.
Wykonanie:
1.       Rozłóż kocyk na łóżku w pozycji przypominającej karo, z ostrym końcem skierowanym ku górze
2.       Zawiń górny róg tak, aby jego czubek dotykał środka koca
3.       Połóż dziecko na kocyku, z szyjką na wysokości górnej krawędzi materiału
4.       Przytrzymaj prawą rączkę dziecka tak, aby wyprostowana przylegała do boku
5.       Spowijanie DUDU (Down, Up, Down, Up)
a.       Down (dół) Trzymając prawą rękę niemowlęcia prosto przy boku, chwyć kocyk w odległości około 8-10 cm od jego prawego ramienia i bardzo ciasno owiń nim dziecko, kierując w dół po przekątnej, zawinąć za lewy pośladek
b.      Up (góra) Wyprostować lewą rączkę dziecka i ułóż wzdłuż boku i podnieś róg kocyka do góry tak, aby całkowicie ją przykrył. Trzeba pilnować, aby obie rączki przylegały do ciałka.
c.       Down (dół) Naciągając kocyk 8 cm. od lewego ramienia dziecka, skieruj go ku dołowi. Wykonując trzeci ruch w dół, powinnaś zawinąć odrobinę materiału wokół ramienia i górnej części klatki piersiowej tak, by przypominało to drugą połówkę swetra w serek
d.      Up (góra) Przytrzymując ten niewielki kawałek materiału, prawą ręką złap za pozostały wolny kraniec kocyka i pociągnij go w swoją prawą stronę. Nie rozluźniając napięcia, podnieś ten fragment kocyka do góry i przełóż go w poprzek ciałka dziecka, stworzy się „pasek”, który powinien owinąć całe dziecko, a jego końcówka sięgać dziecka przodu tak, byś mogła wsunąć ją pod pierwszą warstwę „paska”

"Oświadczam, że zdjęcia wykorzystane są mojego autorstwa.
Kopiowanie, przetwarzanie i rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez mojej zgody jest zabronione i stanowi naruszenie praw autorskich.
Podstawa prawna: Dz. U. 94 nr 24 poz. 83, sprost.: Dz. U. 94 nr 43 poz. 170. "

Drugie „S” – Stabilna pozycja na boku/brzuszku
Dziecko, kiedy leży na pleckach, często ma odruch moro, czyli tak jakby uczucie spadania (a każdy wie, że takie uczucie jest nieprzyjemne).Przy odruchu moro, noworodek reaguje energicznym wyprostowaniem kończyn górnych i dolnych, wygięciem pleców w łuk i odchyleniem głowy do tyłu, po czym zaciska pięści, a odrzuconymi wcześniej na boki rękami wykonuje powolny ruch objęcia klatki piersiowej. Im bardziej dziecko się denerwuje, tym mniej będzie mu się podobała pozycja na plecach
Trzecie „S” – Szum
Maluch uspokaja się, ponieważ przypomina mu to szumy z brzucha, po prostu.
Czwarte „S” – Skokołysanie
Także, przypomina warunki panujące w brzuszku mamy.
Piąte „S” – Ssanie
Wiadomo, że smoczek daję się, żeby dziecko się uspokoiło. Ja daję pierś. To jest zaspokojenie silnej potrzeby ssania u dzieci w pierwszych miesiącach życia.
A jeśli chcecie zobaczyć jak robi to sam dr Harvey to link do filmiku TUTAJ, niestety polska wersja została usunięta.
Warto spróbować tej metody, a nóż pomoże. Życzę, powodzenia. Dajcie znać, jeśli zadziałało (albo nie, choć tego nie biorę pod uwagę :P)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mom Vet , Blogger