Owoce i warzywa... czy mój pupil może, czy nie może ich jeść?!?!
W związku z dyskusją, która wywiązała się z moim udziałem na Instagramie, stwierdziłam, że w związku z obecną porą roku, przydałoby się przyjrzeć pewnej kwestii. Mianowicie, chodzi mi o wykorzystywanie owoców i warzyw w żywieniu zwierząt (psy i koty).

 Wiele pojawia się nowalijek, zachęcających żeby się nimi dzielić, także z naszymi pupilami. Jednakże, muszę wszystkim przypomnieć, że psy to względni mięsożercy, a koty bezwzględni mięsożercy (czy ktoś widział kiedyś tygrysa, który wcina jakąś zieleninę?!).
Tak, więc, żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia zwierząt i zamierzam opisać ważne z kulinarnego punktu widzenia warzywa i owoce, które mogą zaszkodzić naszym pupilom.
Jeśli chodzi o warzywa…
Cenionymi w kuchni warzywami, które mogą zaszkodzić, są warzywa czosnkowate. W żywieniu człowieka są używane ze względu na swoje właściwości sensoryczne i lecznicze. Z tych samych powodów są czasami podawane zwierzakom. Należy jednak pamiętać, że czosnek i preparaty go zawierające mają szkodliwy wpływ na erytrocyty (są to krwinki czerwone, bardzo ważny element krwi). Ze względu na substancje, które zawiera może wywołać niedokrwistość hemolityczną. Dotyczy to także takich warzyw jak: cebula, szczypiorek i por. Zaledwie 5 g cebuli na 1 kg masy ciała może spowodować zmniejszenie liczby erytrocytów i obniżenie hemoglobiny we krwi. Oprócz niedokrwistości, spośród objawów, które mogą się pojawić po zjedzeniu tych warzyw można wymienić między innymi wymioty, biegunkę, brak apetytu, apatię i duszność.
Jeśli chodzi o owoce…
Chcąc podawać do jedzenia zwierzakom owoce, musimy uważać na ich potencjalne szkodliwe działanie. I tak, np. niektóre związki w owocach cytrusowych są szkodliwe dla kotów.
Podanie psom winogron lub rodzynek, może doprowadzić do uszkodzenia nerek, a nawet śmierci. Wśród pierwszych objawów zatrucia wymienia się wymioty, biegunkę, brak apetytu, ograniczenie aktywności i bóle brzucha. Jeśli chodzi o dawkę śmiertelną, to jest trudna do oszacowania, ponieważ u niektórych pobranie sporej ilości suszonych owoców, nie powoduje objawów klinicznych, a inne mogą paść po zjedzeniu małej ich garści. W związku z powyższym, tych owoców nie powinno się podawać, gdyż nawet kilka sztuk może okazać się śmiertelnie szkodliwe.
Innym owocem, który może zaszkodzić jest awokado. Uważa się, że powoduje obrzęki oraz gromadzenie się płynu w jamach ciała.
Jabłka. Może nie bezpośrednio, ale zdarzył się przypadek śmiertelnego zatrucia etanolem u psa, który zjadł duże ilości zepsutych jabłek.
To może orzechy…
U psów po zjedzeniu orzechów makadamia, w ciągu dwunastu godzin po ich zjedzenia mogą pojawić się objawy kliniczne zatrucia, zwłaszcza osłabienie, wymioty, zaburzenia poruszania się, drżenia i podwyższona temperatura ciała. Należy również pamiętać, że jest duże prawdopodobieństwo zanieczyszczenia orzechów mykotoksynami (toksyny wytwarzane przez niektóre grzyby). Zdarzały się przypadki zatruć po spożyciu spleśniałych orzechów włoskich.
Jeśli już…
Należy pamiętać, że nowe warzywa i owoce musimy wprowadzić stopniowo, poczynając od bardzo małych ilości.
Warzywa i owoce należą do pokarmów, które niestety nie są dobrze trawione. Dlatego, wymagają odpowiedniej obróbki kulinarnej. Żeby wykorzystać pozytywne właściwości owoców i warzyw, można je rozetrzeć, a niektóre podaje się w postaci ugotowanej.
Przygotowując warzywa do spożycia dla ludzi, nierzadko używa się znacznych ilości soli. Niedodawanie soli odróżnia sposób przygotowania warzyw dla zwierząt, czyli nie wolno podawać soli zwierzętom.
To może coś słodkiego…
Czekolada to chyba już dla wszystkich oczywiste, że zawiera teobrominę - podobna do kofeiny substancję, która źle wpływa na psie serce i może nawet zabić! 0,071 kg czekolady gorzkiej może zabić Jack Russell terriera! Teobromina wywołuje u psa nadmierne wydzielanie adrenaliny, powoduje zmniejszenie dopływu krwi do mózgu i zmiany rytmu serca, co w efekcie może doprowadzić do zawału!
Opiekunowie często podają zwierzakom ciasta i ciasteczka. Stanowią one potencjalne zagrożenie, zarówno na obecność cukru, jak i rodzynek.
Należy pamiętać!!!…
Kiedy jesteśmy na działce, musimy pilnować naszego zwierzaka. Zjedzenie pokarmów, do których zwierzę nie jest przyzwyczajone może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Psy nierzadko zjadają leżące na ziemi całe owoce wraz z pestkami, które mogą zawierać szkodliwe substancje. Ponadto mogą one utknąć w przewodzie pokarmowym. Może również dojść do zjedzenia zepsutych warzyw i owoców.
Na wczasach za granicą, szczególnie w krajach egzotycznych, musimy uważać na owoce i warzywa, które przypominają te nasze, lub są jadalne dla ludzi. Ponieważ, również mogą być szkodliwe dla naszego czworonożnego towarzysza.
Podsumowując…
Wszystkie przytoczone wyżej produkty, opisałam na podstawie artykułów branżowych (weterynaryjnych). Od siebie mogę dodać, że należy uważać dodatkowo na takie produkty, jak: bakłażan, fasolę, bób, szpinak (mogą powodować wzdęcia), kapusta, brokuły, kalafior, rzodkiew czy chrzan (zbyt duże ich ilości wpływają niekorzystnie na funkcjonowanie tarczycy). Nadmiar surowej fasoli, grochu czy ziemniaków może prowadzić do rozstroju żołądka. Jeśli chodzi o owoce to: czarny bez, pigwa, karambola, rabarbar.
Można kupować nieprzetworzone warzywa oraz owoce i podawać je nie tylko zwierzętom żywionym pokarmami przygotowanymi w domu, ale także tym otrzymującym karmy zbilansowane. Stosując warzywa i owoce, trzeba zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że nie wszystkie można bezpiecznie używać w żywieniu psów i kotów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Mom Vet , Blogger